OWSICA W ŻŁOBKACH I PRZEDSZKOLACH

Owsica to choroba pasożytnicza bardzo rozpowszechniona u dzieci. Sprzyja jej przebywanie w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach i domach dziecka, czyli wszędzie tam, gdzie dzieci przebywają ze sobą w dużych skupiskach. Kontaktują się ze sobą, korzystają z tych samych sprzętów (meble, zabawki, książki), tych samych toalet, co, przy nieprzestrzeganiu  częstego mycia rąk, grozi rozprzestrzenianiem się choroby w bardzo szybkim tempie.

Jednym ze sposobów profilaktyki jest przestrzeganie higieny.

Aby doszło do zakażenia jaja owsika muszą zostać połknięte. Najczęściej są one wprowadzane do przewodu pokarmowego za pośrednictwem brudnych rąk – w wyniku kontaktu bezpośredniego z chorymi lub pośredniego (np. brudna pościel, deska sedesowa, skażone zabawki). Zarażenie występuje najczęściej w okresie letnim. Jest to spowodowane tym, że dzieci bawią się razem w brudnym piasku. Więcej zarażeń odnotowuje się w miastach, ze względu na fakt, że są tam większe skupiska ludzi. Objawem charakterystycznym dla owsicy jest świąd odbytu, który występuje w nocy. Objawem może być również utrata apetytu oraz drażliwość. Trzeba być świadomym, że większość zakażeń może przebiegać bezobjawowo.

Więcej na temat pasożyta i choroby przez niego wywoływanej w prezentacji zamieszczonej poniżej.

M. Frankowska
Oddział Edukacji Zdrowotnej
i Higieny Dzieci i Młodzieży

wprowadzono: 23.04.2013
aktualizacja: 19.09.2013

 

Kontakt

Sekretariat:
tel. (+48 14) 66-30-743
fax (+48 14) 68-63-310
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku