Promocja zdrowia

 
„Wiedza bez działania jest pusta, ale też  działanie bez wiedzy jest ślepe.”

Jensen 1994

 

Współczesna epidemia chorób cywilizacyjnych jest wyzwaniem dla każdego systemu ochrony zdrowia. Najważniejsze czynniki, które mają wpływ na nasze zdrowie to te związane ze stylem życia i na które mamy wpływ.

Tylko powszechna, akceptowana i racjonalna profilaktyka schorzeń najbardziej społecznie obciążających, powiązana z edukacją społeczną i promocją zdrowego stylu życia może być skutecznie opanować tą epidemię.

Promocję zdrowia rozumiemy jako tworzenie warunków ułatwiających  i zachęcających do prozdrowotnego stylu życia. Działania z zakresu promocji zdrowia mają na celu zwiększanie kontroli nad swoim zdrowiem. Obok profilaktyki i edukacji zdrowotnej jest jednym z podstawowych elementów zdrowia publicznego.

Edukacja zdrowotna jest procesem w którym ludzie uczą się jak dbać o własne zdrowie. Obejmuje propagowanie prozdrowotnych przekonań i postaw i ukierunkowana jest na czynniki mające największy wpływ na nasze zdrowie. Do tych czynników możemy zaliczyć:

  • palenie tytoniu
  • brak lub mała aktywność fizyczna
  • niewłaściwa dieta
  • nadmierne spożycie soli

Obok dostarczania wiedzy z zakresu zdrowia niezbędne są działania ułatwiające podejmowanie prozdrowotnych decyzji. Do takich działań należą między innymi:

  • zakaz palenia w miejscach publicznych
  • propagowanie mody na niepalenie
  • zwiększenie powszechnej dostępności do soli o obniżonej zawartości sodu i produktów spożywczych o obniżonej zawartości soli
  • tworzenie ścieżek rowerowych, wypożyczalni rowerów, klubów sportowych, itp.

Państwowa Inspekcja Sanitarna sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny w celu zapobiegania powstawania chorób oraz prowadząc do tej pory działania przeciw-epidemiczne w zakresie chorób zakaźnych. W ciągu dziesięcioleci funkcjonowania tej służby zagrożenia zdrowia publicznego uległy daleko idącym zmianom. Poprawy zdrowotności należy oczekiwać nie poprzez medycynę, ale poprzez działania w zakresie zdrowia publicznego. W tym kierunku należy pilnie skierować politykę zdrowotną. Obecnie największe zagrożenie życia stwarzają powszechnie występujące choroby niezkaźne. Skuteczną walkę z nimi można podjąć realizując różnego rodzaju programy zdrowotne. Działania takie realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Zobacz realizowane przez nas programy zdrowotne.

Akcja „Podziel się krwią” w Brzesku kanwą dla działań promocyjnych przeprowadzonych przez komórkę oświatową brzeskiej Stacji.

Akcja „Podziel się krwią” w Brzesku kanwą dla działań promocyjnych przeprowadzonych przez komórkę oświatową brzeskiej Stacji.

1 sierpnia w ramach kampanii z zakresu promowania honorowego krwiodawstwa – „Zbieramy Krew dla Polski”, mieszkańcy Brzeska i okolic mieli możliwość „podzielić się krwią” z potrzebującymi. Akcja ta wpisuje się w kampanię organizowaną już po raz siódmy przez  Grupę Muszkieterów zrzeszającą sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché oraz Polski Czerwony Krzyż.  Krew można było oddać w specjalnym ambulansie RCKiK, zaparkowanym przy supermarkecie Intermarché (ul. Mickiewicza 2).  Zbiórce krwi towarzyszyły dodatkowe atrakcje w postaci pokazów. W kampanii udział wzięli strażacy-ochotnicy z OSP z Łoniowej, którzy prócz nagłaśniania i zachęcania do udziału w akcji, wykonali pokaz instruktażu udzielania pierwszej pomocy. Swój udział w powyższym przedsięwzięciu zaznaczyli również lokalni propagatorzy idei krwiodawstwa – Przedstawiciele Oddziału Rejonowego PCK w Brzesku i Reprezentant Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.

Dociekliwi mogli także uzyskać porady w specjalnym punkcie informacyjnym „Zostań Krwiodawcą – Ratownikiem”. W przebiegu akcji udało się zebrać 17,1 litra kwi, co stanowi rekordowy wynik na terenie brzeskiego powiatu (dotychczas zorganizowane akcje). Ogółem zarejestrowano 53 ochotników, a ostecznie krew oddało 38 osób. Wśród krwiodawców rozlosowane zostały profesjonalne apteczki samochodowe. Podczas akcji nie zabrakło punktu konsultacyjnego Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku, która żywym przykładem poparła ideę krwiodawstwa, a także promowała zdrowy styl życia. W naszym punkcie chętni mogli poddać się badaniu na zawartość CO w wydychanym powietrzu, uzyskać porady na temat zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób, a także pobrać ulotki edukacyjne. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców Brzeska, co stanowi zachętę dla współorganizatorów aby powyższe przedsięwzięcia wpisać do kalendarza corocznie ponawianych imprez.

 

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Sekretariat:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum kontaktu: +48 22 25 00 115

> więcej

2023  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku