Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
opracowanego na lata 2012-2016

Program opracowywany został przez Krajowe Centrum ds. AIDS – agendę Ministra Zdrowia, które określa politykę państwa w obszarze zapobiegania i zwalczania HIV/AIDS.

Cel główny:

 • ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem HIV
 • poprawę jakości życia w sferze psychospołecznej osób żyjących z HIV/AIDS, ich rodzin i bliskich

Cele szczegółowe:

 • wzrost poziomu wiedzy na temat HIV/AIDS u ogółu społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem osób aktywnych seksualnie
 • zmniejszenie poziomu zachowań ryzykownych poprzez zmianę postaw i zachowań zdrowotnych ludzi młodych
 • zwiększenie i integracja działań mających na celu zapobieganie zakażeniom HIV, w tym poszerzenie oferty informacyjnej dostosowanej do potrzeb indywidualnego odbiorcy
 • zapewnienie odpowiedniego dostępu do edukacji i usług diagnostycznych w zakresie profilaktyki HIV/AIDS oraz leczenia RTV
 • promowanie bezpłatnych i anonimowych testów w kierunku zakażenia wirusem HIV ze szczególnym uwzględnieniem kobiet w wieku prokreacyjnym, w tym kobiet w ciąży lub planujących macierzyństwo

Adresaci:

 • uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studenci
 • personel, pacjenci podmiotów leczniczych
 • kobiety w ciąży lub planujące macierzyństwo
 • osoby dorosłe (w wieku 18-39 lat) zmieniające często partnerów seksualnych, podejmujące ryzykowne zachowania seksualne

Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi szeroko zakrojoną działalność edukacyjno – prewencyjną w obszarze profilaktyki pierwszorzędowej w oparciu o Harmonogram realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS opracowanego na lata 2012-2016. W ramach Programu prowadzone są kampanie społeczne skierowane do ogółu społeczeństwa.

Koordynator powiatowy programu Barbara Jewiarz
tel. 14 66 30 743
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test” – akcja profilaktyczna Krajowego Centrum ds. AIDS

Zbliżają  się  WALENTYNKI,  święto  zakochanych  obchodzone  14  lutego.  Z  tej  okazji Krajowe  Centrum  ds.  AIDS  we  współpracy  z  młodymi  artystami  przygotowało oryginalną  akcję,  która  ma  zachęcać  przede  wszystkim  młode,  ale  pełnoletnie  osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Informacje o szczegółach powyższego przedsięwzięcia znajdą Państwo w załączonym pliku.

Jeden test - dwa życia

Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, 20 listopada 2014 r. rozpoczyna ogólnopolską kampanię edukacyjną pt. Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka™.

Przekaz tej kampanii społecznej kierowany jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, które nie odnoszą ryzyka zakażenia HIV do siebie, a także do tych lekarzy ginekologów, którzy niechętnie kierują swoje pacjentki na badania w kierunku HIV. Kampania przypomina, że lekarz ma obowiązek zaproponować pacjentce będącej w ciąży badanie w kierunku HIV. Badanie powinno zostać wykonane przed 10. tygodniem ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem. Celem kampanii jest zmniejszenie liczby zakażeń HIV wśród nowo narodzonych dzieci oraz zwiększenie świadomości dotyczącej testowania w kierunku HIV wśród osób dorosłych. Wiele osób niesłusznie uważa, że problem HIV ich nie dotyczy, przez co o swoim zakażeniu dowiadują się zbyt późno, nawet w fazie AIDS. W naszym kraju rodzą się również dzieci zakażone tym groźnym wirusem. Można temu jednak zapobiec – wystarczy jedynie, żeby przyszła mama wykonała w czasie ciąży test w kierunku HIV i poddała się odpowiedniemu leczeniu, gdyby jego wynik okazał się pozytywny. Dzięki wykonaniu testu w kierunku HIV kobiety ratują nie tylko swoje życie, lecz także dają szansę na zdrowe życie swoim dzieciom. Test na HIV powinna wykonać nie tylko przyszła mama, lecz także przyszły tata. Ojciec dziecka może wykonać test anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (adresy punktów można znaleźć na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS  www.aids.gov.pl). Kampania została objęta patronatem honorowym przez: Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz Konsultanta krajowego w dziedzinie perinatologii. Jednym z partnerów kampanii jest Fundacja Rodzić po Ludzku.

Od początku epidemii do września 2014 r. rozpoznano w Polsce 18 204 zakażenia HIV, 3 163 osoby zachorowały na AIDS, 1 283 chorych zmarło. Na dzień 31 października 2014 r. leczeniem ARV objętych było 7 776 pacjentów, w tym 110 dzieci. Szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Jak czytamy w Rekomendacjach PTN AIDS osoby nieświadome swego zakażenia stanowią źródło 75% nowych zakażeń.

Powyższą notę informacyjną opracowało Krajowe Centrum ds. AIDS

Uroczyste rozdanie nagród przez Starostę Brzeskiego i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brzesku dla laureatów Powiatowej Olimpiady Wiedzy nt. HIV/AIDS

Uroczyste rozdanie nagród, które swoją obecnościa uświetlnił patronujący konkursowi Pan Andrzej Potępa, Starosta Brzeski oraz Pan Jarosław Foremny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny,  miało miejsce 12 grudnia br. o godzinie 10-tej w sali konferencyjnej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Brzesku. Trójkę laureatów, którymi byli:

 1. miejsce - Anna Krakowska z Publicznego Gimnazjum w Iwkowej.
 2. miejsce - Radosław Racięga z Publicznego Gimnazjum w ZS w Złotej.
 3. miejsce - Nataniel Borowiec z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Brzesku.

nagrodzono dyplomami i sprzętem elektronicznym. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz książkę Janiny Ludawskiej „Z doświadczeń wolontariuszki”.

Termin etapu powiatowego Olimpiady nt. HIV/AIDS

PPIS w Brzesku uprzejmie informuje, że etap powiatowy Olimpiady Wiedzy nt. HIV/AIDS odbędzie się 2 grudnia 2014 r. o godzinie 10.00 w sali Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ulicy Piastowskiej 2B w Brzesku. Stosownie do wcześniejszych ustaleń serdecznie zapraszamy zgłoszonych laureatów etapu szkolnego wraz z ich opiekunami.

Jednocześnie przypominamy o konieczności przesłania do tego czasu (tj. 2.12.br.) wszystkich wymaganych dokumentów (protokół z etapu szkolnego, zgoda rodzica na udział dziecka w konkursie).

Wyniki Powiatowej Olimpiady Wiedzy nt. HIV/AIDS

Wyniki Powiatowej Olimpiady Wiedzy nt. HIV/AIDS.

Dnia 2 grudnia 2014 r. odbył się finał powiatowej Olimpiady Wiedzy nt. HIV/AIDS

Uczestnicy pisemnie odpowiadali na  40 pytań testu wielokrotnego wyboru.

Wyłoniono 3 laureatów:

 1. Anna Krakowska – Publiczne Gimnazjum w Iwkowej 34 pkt.
 2. Radosław Racięga – Publiczne Gimnazjum w ZS w Złotej – 33 pkt.
 3. Nataniel Borowiec – Publiczne Gimnazjum nr 1 w Brzesku – 32 pkt.

Pozostali finaliści wg numerów kodowych:

4. numer 1- 28 pkt.

5. numer 4- 27 pkt.

6. numer 8- 26 pkt.

7. numer 5- 25 pkt.

8. numer 9- 23 pkt.

9. numer 6- 20 pkt.

10. numer 7- 9 pkt.

Skład jury:

* Barbara Jewiarz – koordynator Olimpiady/Przewodnicząca jury – Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia PSSE  Brzesko

* Alicja Syty – Samodzielne Stanowisko ds. Zdrowia, Starostwo Powiatowe w Brzesku

* Anna Potocka - nauczyciel –biolog- z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku

* Władysława Bodzioch – Sekcja Nadzoru Epidemiologii PSSE Brzesko

*Adam Oćwieja – zastępca PPIS w Brzesku

Laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Uroczyste rozdanie nagród i dyplomów, będzie miało miejsce w Sali Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Brzesku  (ul. Piastowska 2B) 12-ego grudnia o godzinie 10-ej.

Serdecznie zapraszamy laureatów i finalistów wraz z opiekunami.

Olimpiada wiedzy nt. HIV/AIDS

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku ogłasza I Powiatową Olimpiadę Wiedzy nt. HIV/AIDS w roku szkolnym 2014/2015.

Olimpiada odbędzie się w ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS.
Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Starosta Brzeski.

Do uczestnictwa w Olimpiadzie serdecznie zapraszamy uczniów gimnazjów z terenu powiatu brzeskiego.

Szczegółowe zasady udziału w Olimpiadzie znajdują się w Regulaminie.

Formularze zgłoszeniowe wraz załącznikami (oświadczeniami) prosimy składać do dnia 20 listopada 2014 r. na adres Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzesku.

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Sekretariat:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Centrum kontaktu: +48 22 25 00 115

> więcej

2021  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku