Obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia w ZS w Szczurowej

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu  obchodzony  jest tradycyjnie w trzeci czwartek  listopada.  Idea tego Dnia   narodziła  się w Stanach  Zjednoczonych, w Polsce   obchodzony jest  od 1991 roku.  Tysiące palaczy starają się w tym Dniu wytrwać bez palenia, a część z nich przestaje w ogóle palić. Zarówno w Polsce jak i na świecie problem używania tytoniu występuje na bardzo dużą skalę. Zgodnie z najnowszym ogólnopolskim badaniem GIS z 2013 r., do codziennego palenia przyznaje się co trzeci Polak (31%) w wieku  15 lat i więcej (23% kobiet i 39 % mężczyzn). Odsetek osób przyznających się do nałogowego palenia nie zmienił się w istotny sposób w porównaniu z 2012 rokiem (29%).   Pozytywnym zjawiskiem jest to, że najmłodsi ankietowani palą najmniej co może być spowodowane zmieniającymi się trendami (modą na niepalenie) oraz ograniczeniami prawnymi związanymi z paleniem tytoniu w miejscach publicznych. Dane statystyczne są alarmujące. Na całym świecie  wskutek palenia tytoniu przedwcześnie umiera ok. 3,5 miliona osób, a przeciętna osoba, która wypala do 10 papierosów dziennie, skraca sobie życie o 4,5 roku. Dlatego warto zrezygnować  z palenia tytoniu. Organizm nawet po wieloletnim trwaniu nałogu jest w stanie naprawić szkody wyrządzone przez dym tytoniowy. Układ krążenia już w kilka dni po zaprzestaniu palenia ulega poprawie, a płuca zaczynają oczyszczać się ze szkodliwych substancji.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu zbiegają się  z czwartą rocznicą  wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, wprowadzającej zakaz palenia w miejscach publicznych  (Dz. U. z 1996 r., Nr 10 poz55 z późn  zm.)  

Obecnie poparcie dla obowiązującego prawa deklaruje aż 68% palących i 84% niepalących Polaków. Badania przeprowadzone przez GIS w 2013 r. pokazują, że 10% Polaków dostrzegło zdecydowaną poprawę w przestrzeganiu zakazów ograniczających palenie tytoniu, a 45% przyznała, że wprowadzenie zakazu palenia sprzyja podejmowaniu przez nich decyzji orzuceniu palenia.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia PSSE Brzesko, przeprowadzała akcję profilaktyczna w ZS w Szczurowej. Zainteresowani ( których nie brakowało) mogli zbadać stopień zatrucia organizmu dymem tytoniowym. Podczas pomiarów przeprowadzano dystrybucję ulotek antynikotynowych oraz materiałów informacyjnych z zakresu HIV/AIDS, dopalaczy oraz substancji uzależniających.

Kontakt

Sekretariat:
tel. (+48 14) 66-30-743
fax (+48 14) 68-63-310
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzesku